PIC16LF1703-E/ML
PIC16LF1703-E/ML
Part Number:
PIC16LF1703-E/ML
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
41639 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
1.PIC16LF1703-E/ML.pdf2.PIC16LF1703-E/ML.pdf3.PIC16LF1703-E/ML.pdf4.PIC16LF1703-E/ML.pdf
Introduction
Buy PIC16LF1703-E/ML with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:16-QFN (4x4)
Speed:32MHz
Series:PIC® XLP™ 16F
RAM Size:256 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:16-VQFN Exposed Pad
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O:12
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)