PIC16F1825-E/P
PIC16F1825-E/P
Part Number:
PIC16F1825-E/P
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
21203 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
1.PIC16F1825-E/P.pdf2.PIC16F1825-E/P.pdf3.PIC16F1825-E/P.pdf4.PIC16F1825-E/P.pdf5.PIC16F1825-E/P.pdf
Introduction
Buy PIC16F1825-E/P with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:14-PDIP
Speed:32MHz
Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)
Other Names:PIC16F1825EP
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O:11
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:256 x 8
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP