PIC16F1768-E/SO
PIC16F1768-E/SO
Part Number:
PIC16F1768-E/SO
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
59125 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
1.PIC16F1768-E/SO.pdf2.PIC16F1768-E/SO.pdf
Introduction
Buy PIC16F1768-E/SO with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:20-SOIC
Speed:32MHz
Series:PIC® XLP™ 16F
RAM Size:512 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O:18
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:128 x 8
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC