PIC16C76T-10I/SO
PIC16C76T-10I/SO
Part Number:
PIC16C76T-10I/SO
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
22158 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
Introduction
Buy PIC16C76T-10I/SO with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4 V ~ 6 V
Supplier Device Package:28-SOIC
Speed:10MHz
Series:PIC® 16C
RAM Size:368 x 8
Program Memory Type:OTP
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:22
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SOIC