ATTINY25-20MU
ATTINY25-20MU
Part Number:
ATTINY25-20MU
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
41260 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
1.ATTINY25-20MU.pdf2.ATTINY25-20MU.pdf
Introduction
Buy ATTINY25-20MU with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:20-QFN-EP (4x4)
Speed:20MHz
Series:AVR® ATtiny
RAM Size:128 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:2KB (1K x 16)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:20-WFQFN Exposed Pad
Other Names:ATTINY2520MU
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)