PIC16LF767T-I/SS
PIC16LF767T-I/SS
Part Number:
PIC16LF767T-I/SS
Manufacturer:
Micrel / Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Lead Free Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Quantity:
32819 Pieces
Delivery Time:
1-2 days
Lead time:
4-8 weeks
Data sheet:
1.PIC16LF767T-I/SS.pdf2.PIC16LF767T-I/SS.pdf
Introduction
Buy PIC16LF767T-I/SS with LYNTEAM, save your money and time.
Our email: [email protected]
Specifications
Condition New & Original, tested
Country of origin Contact us
Marking Code Send by email
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:28-SSOP
Speed:10MHz
Series:PIC® 16F
RAM Size:368 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:25
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP